Bol stredovek obdobím, kedy sa ľudia pravidelne neumývali?

O stredoveku sa veľmi často hovorí ako o období plnom špiny a zanedbanosti a že sa ľudia v ňom len zriedkavo umývali a mali tak celkovo zapáchať a mať pokazené zuby. Je to však skutočne pravda?
V skutočnosti sa stredovekí ľudia všetkých spoločenských vrstiev pravidelne denne umývali, užívali si denne kúpeľ a vysoko si cenili čistotu a hygienu. Ako v akomkoľvek období pred moderným zavedením tečúcej vrelej vody, bývali menej čistí ako sme dnes my, ale podobne ako naši starí rodičia alebo prarodičia, boli schopní sa denne umývať, udržiavať sa čistými, vysoko si ceniť čistotu a nemali radi ľudí, ktorí boli špinaví alebo smrdeli.
Väčšina ľudí v tomto období sa udržiavali v čistote denným umývaním sa v kadi s horúcou vodou. Mydlo sa poprvýkrát začalo široko používať v stredoveku (Starovekí Rimania a Gréci mydlo nepoužívali) a výrobcovia mydla mali svoje prevádzky v mnohých väčších stredovekých mestách. Zohrievanie vody pre celkový kúpeľ bol časovo náročný proces, takže kúpanie v dobe bolo menej časté, ale dokonca aj tie najnižšie vrstvy spoločnosti si užívali sedacie kade keď sa k nim dostali. Šľachta povýšila kúpele na najvyššiu úroveň luxusu s kúpaním sa vo veľkých drevených vaniach plných voňavej vody opatrenými vo vnútri sedačkami pokrytými hodvábom čo nebolo potešením len pre jedného, ale niečo také, ktoré mohli zdieľať so sexuálnymi partnermi alebo dokonca partie priateľov s vínom a jedlom v ruke, niečo podobné ako dnešné vírivky alebo tzv. jacuzzi.

Stredoveké kúpanie a jedenie (a sex)
– rukopis z pätnásteho storočia

Verejné kúpele existovali vo väčšine opevnených miest a stovky takých kúpeľov prosperovalo aj vo väčších mestách. Na južnom brehu rieky Temže bolo umiestnených stovky “parných kúpeľov” v ktorých sa stredovekí londýňania mohli zmočiť v horúcej vode, rovnako tak si pokecať, zahrať šach a užívať si s ľahkými ženami. V Paríži sa nachádzalo ešte viac takýchto kúpeľov a v Taliansku boli tak početné, že niektoré z nich sa prezentovali ako výlučne pre ženy alebo čisto pre aristokraciu, takže šľachta nemusela zdieľať vaňu spolu s remeselníkmi či sedliakmi.
Myšlienka, že ľudia v stredoveku sa neumývali je založená na mnohých mylných predstavách a mýtoch. Zaprvé, v šestnástom a znovu v osemnástom storočí, tj. po stredoveku prišli obdobia v ktorých lekári tvrdili, že kúpanie je škodlivé a v ktorých sa ľudia príliš často vyhýbali umývaniu. Ľudia pre ktorých “stredovek” zdá sa znamenal “akákoľvek iná doba staršia než 19. storočie” predpokladali, že to znamená že tieto myšlienky prevažovali aj predtým. Podruhé, kresťanskí moralisti a cirkevní predstavitelia v stredoveku často vystríhali pred prehnaným umývaním sa. Toto však bolo predovšetkým preto, že tí istí moralisti varovali pred excesmi v akejkoľvek činnosti – jedenie, sex, lov, tanec alebo dokonca v častom spovedaní sa a v prílišnej náboženskej horlivosti. Z tohto robiť záver, že tieto varovania znamenali, že nikto sa neumýval je jasný nezmysel. A nakoniec, verejné kúpele sa úzko spájali s prostitúciou. Nie je teda žiadnych pochýb, že mnoho prostitútiek ponúkalo svoje služby v kúpeľných domoch stredovekých miest a v “parných kúpeľoch” stredovekého Londýna a iných mestečiek, ktoré stáli v tesnej blízkosti vedľa najvykričanejších štvrtiach vyhradených pre bordely a jednotlivé prostitútky. Takže moralisti hromžili proti verejným kúpeľom ako semeništiam hriechu. Takže robiť z toho nesprávne závery, že to znamenalo ľudia nevyužívali kúpeľné domy je rovnako nezmyselné ako tvrdiť, že taktiež nenavštevovali vedľajšie bordely.
Skutočnosť je taká, že stredoveká literatúra oslavovala potešenie horúceho kúpeľa, stredoveká rytierska ceremónia obsahoval vonný kúpeľ pre iniciačný vstup do stavu rytierskeho, asketickí pustovníci sa pýšili neumývaním sa rovnako ako sa vystatovali že si neužívajú ďalšie často sa vyskytujúce potešenia a z toho, ako výrobcovia mydiel a prevádzkovatelia kúpeľných domov rozvíjali svoje služby jasne plynia, že stredovekí ľudia sa veľmi radi udržiavali v čistote. O názore, že mali pokazené zuby bolo taktiež preukázané archeologickým výskumom, že to je nezmysel. V období, kedy cukor bol príliš drahým luxusným tovarom a a v ktorom bola strava priemernej osoby bohatá na zeleninu, sezónne ovocie a vápnik, bol jej chrup v skutočnosti vynikajúci. Pokazenie chrupu nastalo až v šestnástom a sedemnástom storočí, keď zaplavil celú Európu lacnejší cukor dovezený zo západných Indií a spôsobil tak epidémiu zubných kazov a odporného pachu z úst.
Stredoveké francúzske príslovie ukazuje akým významným bolo umývanie sa pre potešenie z dobrého života v tomto období:

Venari, ludere, lavari, bibere! Hoc est vivere!
(Loviť, hrať sa, kúpať, piť! To znamená žiť!)

Použitá a odporúčaná literatúra:

 1. Stephen J. Harris, B.L. Grigsby, Misconceptions about the Middle Ages (2008),
 2. Ian Mortimer, The Time-traveller’s Guide to Medieval England: A Handbook for Visitors to the Fourteenth Century (2008),
 3. Edward Grant, The Foundations of Modern Science in the Middle Ages: Their Religious, Institutional, and Intellectual Contexts (1996),
 4. James Hannam, God’s Philosophers: How the Medieval World Lay the Foundations of Modern Science (2009),
Reklamy

13 comments on “Bol stredovek obdobím, kedy sa ľudia pravidelne neumývali?

 1. Tvoj Oponent píše:

  Zakazovala teda Cirkev osobnú hygienu,ktorá bola častejšie ako 2x za rok?

  • kjfriedo píše:

   Takyto zakaz zo strany Cirkvi nebol.

   • Tvoj Oponent píše:

    Kde sa teda vzal ten mýtus o nepriateľstve Cirkvi a hygieny?

   • kjfriedo píše:

    Tento nespravny pohlad sa zacal ked niektori osvietenski polemici brali niektore vety v spisoch mnichov a pustovnikov za bernu mincu ako hygienicke predpisy pre celu spolocnost. Lenze to bola jednostranna a zavadzajuca intepretacia a nepripustne zjednodusovanie.

   • Tvoj Oponent píše:

    Niekde som zachytil, že veľmi prísne pravidlá čo sa týka zákazu hygieny mali práve Abligénci.

   • kjfriedo píše:

    Ano, mali prisne zakazane telesne obcovanie za ucelom plodenia a hygienicka starostlivost o telo bola u nich najma co sa tyka pravidelneho rytmu minimalna.

 2. Prometeus píše:

  Co je toto za blbost?

  Ved v stredoveku bola hygiena na nulovom bode a zacala sa uplatnovat vyrazne v europskej kulture az po strete s islamskou civilizaciou vdaka kriziackym vypravam a zaoceanskych vypravam. Dokonca, pocas stredovoku, sa voda povazovala za nositelku chorob! Nizku hygienu v stredoveku potvrdzuju aj rozne epidieme, ktore prenasali krysy, potkany a blchy – samo idikatori cistoty populacie!

  Dalej, to s kupelmi je jeden velka blbost a mytus. Kupele v tom case sluzili primarne ako verejne domy a mohli si ich dovolit len vrchne stavy spolocnosti, nie obycajny plebs. Nehovoriac o tom, ze neskor doslo k ich upadku kvoli vysokej cene palivoveho dreva. Alebo mi tu vazne chcete nahovorit, ze chudobni rolnici, nevolnici a mestania mali na to, aby chodili do kupelov pravidelne 😀

  Co tak si precitat literaturu ako napr. Telo vo stredovekj kulture od Le Goffa nez tu pisat somariny? Sama cirkev zakazovalo caste kupanie, nakolko prilisne dotykanie sa tela a urcitych partii povazovala za AMORALNE a HRIESNE.

  Darmo, tieto krestanske blogy bez odkazov na literaturu vzdy pobavia, vidno, ze ste studovani!!! Napr. take mydlo, to krestanska europa nepoznala daktiez, pokial sme ho nedoniesli z Orientu.

  Je neuveritne, kam vy krestanski fanatici dokazete zajst a poprierat aj nos medzi ocami. Pocas kriziackych vyprav a do Orientu sa z nas cela Arabia a Azia smiala, ake sme spinave a nehygienicke prasce.

  • kjfriedo píše:

   Dakujem za siahodlhe kriticke pojednanie od zrejme sekularne humanisticky orientovaneho horlivca:) No literaturu som doplnil a nech si cteny citatel spravi obrazok sam. O dobe kedy sa udajne krestania neumyvali a boli spinavi pisem na zaklade uvedenej literatury, ktora vacsinou je o neskorom stredoveku. Nie o zaciatkoch. Preto Vase vycitky nie su na mieste. Dalsie nezrovnalosti a zdanlive protirecenia aj o zakazovani casteho kupania spominam aj v blogu. Preto nevidim ziadne ine problemy v predmetnom texte. Prajem pekne sviatky Zimneho slnovratu:)

 3. Prometeus píše:

  Taktiez nie je pravda, ze vacsina ludi sa umyvala v kadi s horucou vodou. Drevo v tom obdobi bolo drahe, bolo zakazane ho rubat, mohli ste si z lesa zaobstaravat zadarmo len odpadove drevo, cize zbierat to,c o bolo na zemi, nie rubat cerstve stromy. Ludia sa pocas leta umyvali v potokoch, riekach a v zime sa jednoducho neumyvali, lebo ako som uz spominal, palivove drevo bolo drahe a primarne sa pouzivalo na vyhrievanie chatrce, zohrievanie vody bolo neekonomicke.

  Nehovoriac aj o tom, ze splasky teda hovna a stanky sa vydrbavali na ulicu a potreba sa robila na ulici..Neskor na to boli vydane aj prislusne zakony, ktore to zakazovali, lebo sa sirili kvoli tomu epidemia a choroby, mesta zapachali. Vazne, pozriet dobovu literaturu. Aj dnes mame stovky masaznych salonov, kupelov a vari mi ides usudzovat, ze tam chodi vacsina populacie? Co je preboha toto za logiku.

  • Tvoj Oponent píše:

   Citujem: “…ze splasky teda hovna a stanky sa vydrbavali na ulicu a potreba sa robila na ulici..”
   Takže suché záchody, teda kadibudky, vynašli až sekulárni humanisti v novoveku? Zaujímavé…takže podľa Vás, dear Prometheus, pastieri niekoľko mesiacov nes.ali a potom si uľavili naraz až na tradičnom jarmoku?
   Stredovekí kachliari podľa Vás vyrábali gýčové priestorové objekty?

  • Tvoj Oponent píše:

   Čo sa týka vykurovania… rád by som vám pripomenul, že na vykúrenie hlinenej chalupy nepotrebujete kvalitné krbové drevo hrabové alebo dubové – kúrilo sa všetkým, čo horelo. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, keďže vlastním hlinenú chalupu, že na vykúrenie obytnej miestnosti stačí trochu raždia. Navyše majme na pamäti, že obytné miestnosti slúžili aj na varenie a taktiež pečenie chleba bolo nutnosťou prežitia. Vedia snáď sekularisti napiecť chlieb za studena?
   Stredovek je temný iba ak v hlavách, v tom lepšom prípade v mysliach, ateistických militantov.

   Dear Prometheus,

   Ako sa kúrilo v skorom stredoveku: http://www.curiavitkov.cz/clanek23.html

 4. Roman píše:

  Celkom s vami súhlasím Tvoj Oponent a kjfriedo… mám rád históriu, hlavne stredovek + aj tých križiakov. A toto čo tu píšete sú podľa mňa overené fakty a na vás dvoch aj vidno, že máte radi dejiny. Ďakujem veľmi pekne za informácie.

 5. zuzana píše:

  No, darmo, je to uz par rokov, ale neda mi to, Prometheus.
  “Darmo, tieto krestanske blogy bez odkazov na literaturu vzdy pobavia, vidno, ze ste studovani!!! ”

  1. Pod clankom je cely zoznam pouzitej literatury.
  2. Ty si okrem jedneho zdroja neuviedol nic, zato “faktami” sa Tvoje prispevky len tak hmyria.
  Nedovolim si apelovat na uroven Tvojho vzdelania, ako si to opovazlivo dovolujes Ty, ale z Tvojich príspevkoch citim nadutost a povysenost. Tie ma odradzaju este skor, ako si uvedomim obsah Tvojich myslienok. Skoda.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s