Registrované partnerstvá v stredoveku?: V dávnych dobách, keď partnerstvo osôb rovnakého pohlavia bolo požehnávané kresťanským rituálom

Historický výskum naznačuje, že partnerské zväzky osôb rovnakého pohlavia sa v kresťanských kostoloch uzatvárali už od dôb raného stredoveku.

Historici sa domnievajú, že tieto ceremónie mali v sebe mnoho z aktov, ktoré sa vykonávali aj pri heterosexuálnych manželstvách, so zhromaždením celej komunity v kostole, požehnaním páru pred oltárom a vzájomnou výmenou posvätných sľubov. Kňaz oficiálne vystupoval pri podávaní eucharistie a po tomto slávnostnom obrade sa konala pre všetkých zúčastnených hostina .

Všetky tieto prvky sú znázornené na dobových vyobrazeniach posvätného zväzku byzantského cisára-bojovníka, Bazila Prvého (867-886) a jeho spoločníka Jána.

Kronikár Gerald z Walesu (‘Geraldus Cambrensis’) zaznamenal správy o kresťanských homosexuálnych zväzkoch, ktoré sa konali v Írsku na konci 12-teho a na začiatku 13-teho storočia.

A prof. John Boswell, starší vedúci katedry histórie na Univerzite Yale, zistil, že tieto obrady sa konali pod kuratelou Úradu pre homosexuálne zväzky a Rád pre spájanie dvoch mužov od 10. až do 12. storočia.

Ako medievalista publikoval v roku 1980 knihu Christianity, Social Tolerance, and Homosexuality: Gay People in Western Europe from the Beginning of the Christian Era to the Fourteenth Century.

Ikona v múzeu umenia v Kijeve ukazuje dvoch kresťanských martýrov oblečených do slávnostnej bielej róby, sv. Sergia a sv. Bakcha, o ktorých sa niektorí súčasní historici domnievajú, že boli homosexuálmi.

Obrázok ukazuje dvoch mužov ako tradičných rímskych ‘pronubus’ (dokonalých mužov), so znázornením Krista medzi nimi, ako zjavne predsedá ich vzájomnému zväzku.

Severus, patriarcha Antiochie (512 – 518) vysvetľoval, že ‘nemali by sme oddeľovať v reči tých [svätých Sergia a Bakcha], ktorí boli spojení v živote.

Jeden grécky rituál z 13. storočia nazvaný Obrad požehnania jedinečného zväzku homosexuálov, vzýval Sv. Sergia a Sv. Bakcha a volal k Bohu aby ‘láskavo vzhliadol na týchto Tvojich služobníkov [toho a toho], aby s tvojou milosťou sa navzájom milovali a zostávali bez nenávisti a neboli príčinou škandálu po všetky dni svojich životov s pomocou Svätej Matky Božej a všetkých Tvojich svätých‘.

A ceremónia sa končila slovami: ‘A teraz môžete pobozkať Sväté Evanjelium, dať si navzájom bozk a choďte v pokoji.

Srbsko-slovanský rituál pre homosexuálne zväzky predpisoval páru, aby každý z nich položil svoje pravú ruku na Bibliu, zatiaľčo v ľavej mali držať krucifix.

Po pobozkaní Biblie, sa od nich vyžadovalo, aby sa pobozkali a kňaz im dal eucharistiu.

Záznamy o kresťanských zväzkoch homosexuálov, ktoré sa datujú až do obdobia stredoveku, sa našli po celom svete na miestach tak vzdialených ako je Vatikán, Sankt Peterburg a Istanbul.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s